19 Ocak 2011 Çarşamba

SAFRANBOLU - 1


       Amasra ile Safranbolu arası  , biraz dar ama trafiğin olmadığı ,  ısız bir güzergah, biraz virajlı, genelde sathı  düzgün ,ağaçlıklı bölümleri   fazla  olan  90 km  lik şirin bir karayolu. Safranbolu’ ya  17:45 gibi giriyoruz. Bize, karanlıkta ilk hoş geldin diyen ,  genzimizi  yakan ve ciğerlerimizi acıtan kesif bir kömür dumanı oluyor. İlçe sanki bir sis bulutu içindeymişçesine , göz gözü görmüyor. Otele doğru şehrin içlerinde aracımızla yol alırken, sislerin arasında , bizi karşılayan , sanki zaman tünelindeyiz de   17. Yüzyıldaymışız  hissi uyandıran, binaların yanından usulca geçiyoruz . aman allahım sanki başka bir zaman dilimindeyiz  dedirtecek bir manzara var her yanımızda.  Bir anda yol yorgunluğu üzerimizden atıyor  ve bulunduğumuz ilçenin büyüsüne kapılıyoruz.
        Otelimizi buluyoruz, bizi Safranbolu ‘lu olduğunu düşündüğümüz biri bayan biri bey iki otel çalışanı karşılıyor, Otelin girişi, daha doğrusu konağın girişi demek daha doğru olacak aslında, loş bir aydınlatma kullanılarak   ortam daha da çekici bir hale gelmiş bulunmakta. Eşyalarımıza yardım ediliyor , ilk konağın arka bahçeye açıldığı kapısından büyük , bakımlı ,çim alandan, geçerek , Osmanlı zamanında Kadı konağı olarak kullanılan arka binaya yol alıyoruz, Konağa giriş kapısından girdiğimiz anda buram buram tarih , her tarafımız da .
          Binanın restorasyonu öyle aslına uygun yapılmış ki ,her şeyiyle aslına uygun  yenilenmiş , zemin eski tarihi yapı tekniğine sadık kalınarak yapılmış,insan yürürken zeminin esnediğini hissediyor, kapılar, onların kilitleri, kaldığımız oda eski mutfak olduğundan oda içindeki iki şömine, kiler vazifesi gören duvarlara gömülü dolaplar hepsi sizi, zaman tünelinde hissi uyandıran detaylar.
Detaylar deyince, sonradan sohbet sırasında öğrendiğimiz  de, dolap içlerinde ki oymalı örtüler, oturma bölümündeki ince ayrıntılar , odaların anahtarları ve başka bir sürü ,göz alıcı süslemelerin Gül  Canpolat hanım efendinin elinden çıktığı idi.

1 yorum:

  1. Bir Karabük'lü olarak Safranbolu'ya olan hayranlığınızı çok güzel dile getirmişsiniz. Ziyaretiniz için teşekkür ederiz.

    YanıtlaSil